Dekan

 
Mühendislik alanında yapılan çalışmalar ülkelerin kalkınma ve refah düzeyinin artmasında en önemli süreçlerdir.  Dünyada söz sahibi ülkelerin tamamı incelendiğinde, başarılarının sırrı bilim ve teknoloji alanında gerçekleştirmiş oldukları projeler ile bu alanlarda yetiştirdikleri insan kaynaklarıdır. Ülkemizin de teknolojik gelişmesi ve sanayi atılımı, mühendislik alanında başarılı ve nitelikli uzmanlar yetiştirerek, bu alanda eşsiz projeler yaratarak devam edecek olup, fakültemiz bu gelişime ayak uydurmayı kendine görev edinmiştir. Fakültemiz bünyesinde  Bilgisayar, Elektrik-Elektronik, Endüstri, Makine ve Mekatronik olmak üzere 5 temel Mühendislik bölümü bulunmaktadır. Seçkin akademik kadrosu, yüksek teknoloji içeren laboratuvarları, tümleşik eğitim modeli, çift ana dal ve yan dal programları ile başta havacılık ve uzay alanında olmak üzere farklı mühendislik alanlarında uzmanlaşabilecek eşsiz bir eğitim-öğretim imkanı fakültemiz tarafından sunulmaktadır. Bu imkanlar geleceğin analitik düşünebilen, problem çözmeye odaklanmış, yöneticilik ve liderlik vasıfları olan, hedefleri yüksek, teknolojiyi sadece kullanan değil aynı zamanda üreten, ülkemizin araştırma ve geliştirme projelerine yön veren, Dünyaca aranan mühendisler yetiştirmek üzere tasarlanmıştır.
 
Uçak elektrik ve elektroniğinden otopilot tasarımına, aviyonik sistemlerden kontrol sistemlerine, kompozit malzeme ve makine üretiminden hava araçlarında nanoteknoloji uygulamalarına, alternatif enerji kaynaklarından güç elektroniğine, mobil uygulamalardan sistem tasarımlarına, simülasyon yazılımlarından optimizasyon problemlerine, robotik ve mekatronik uygulamalardan otonom sistemlere birçok farklı alan fakültemiz akademik programlarına yansıtılmıştır.
 
Üniversitemiz kampüsünde; üniversiteye ait havaalanı, bakım hangarları, çok çeşitli sayı ve özellikte uçaklar, atölyeler, simülatörler, model sistemler ve havacılık alanında ilgili uluslararası otoritelerce sertifikalı teknik personel bulunmaktadır. Bu yönüyle Türkiye’de ve bölgesindeki ilk ve tek havacılık üniversitesi olan Üniversitesimiz dünyanın 37. havacılık üniversitesi olup, 1925 yılında bizzat Atatürk’ün talimatlarıyla kurulan Türk Hava Kurumu’nun birikimi üzerinde yükselmektedir. Fakültemiz bu birikimin yarattığı güç ile geleceğin Mühendislerini yetiştirmek konusunda üzerine düşen görevi yerine getirecektir.
 
 
Prof. Dr. İlknur TUNÇ
Mühendislik Fakültesi Dekanı